Why You Shouldn’t Feel Guilty About Cheating on Your Diet?

Wow, Christmas went by really fast.  For most of us it was time filled with the wonderful smells coming from the kitchen and plates full of various kinds of food.  While usually we tend to eat clean, count the calories and cut back on sweets it’s hard not to be tempted by Christmas treats mostly because those are the only 2-3 days in a year when we can forget about healthy diet and take a break from the gym.

Therefore, the question is how to come back to everyday reality when we already managed to get used to not so healthy mode 🙂  A lot of people worry if the time they spent working on their bodies will go to waste because of those few days.  They weigh themselves, compare how many pounds they gained and after Christmas they start training to burn it!  The answer is really simple and I will always repeat it: nobody can get in shape in 2 days but at the same time nobody can put on weight in 2 days.  There’s completely no reason to worry about it!  We have to remember that we are just humans and we shouldn’t panic over such things.  Everything starts within our mind, if there’s something wrong with it then sooner or later we will experience the consequences.

We have to keep balance, work hard for our goals but not get lost in it and allow ourselves for a little off the menu!  THIS IS CRUCIAL!  That’s why after few days of partying and cheating on our diet it’s time to go back to exercising, taking care of our body and mind!  You should be even more motivated because another year is coming to an end and, after all, only few months left until summer!  You have to prove you’re capable of more than anyone thinks.  Most importantly you have to prove it to YOURSELF!  That’s the main reason!

We are going back to working out and healthy diet as well.  It’s something we like the most and what make us feel good 😀 We hope you feel the same way 😀 And remember – do it for years, not only for summer!

HAVE A GOOD TRAINING!


Jak to mówią “Święta, święta i po świętach“. No właśnie, minęło już te kilka dni, podczas których w naszych kuchniach unosił się zapach ciast, a z talerzy nie schodziły kolejne smakołyki. W momencie, kiedy na co dzień staramy się jeść “czysto“, nie przesadzać z nadmiarem jedzenia, ani ze słodyczami to jednak w okresie świątecznym ciężko przejść obok wszystkich pyszności, tym bardziej że są to jedyne 2-3 dni, kiedy zapominamy o zdrowej diecie, a siłownię i inne aktywności odstawiamy na bok.

Tym samym nasuwa się pytanie jak wrócić do codzienności, kiedy zdążyliśmy się przyzwyczaić do tego mniej zdrowego trybu 🙂 Wiele osób martwi się o to, czy ich forma, na którą pracowali tyle czasu nie zmarnuje się na rzecz tych kilku dni. Wchodzą na wagę, porównują ile kilogramów poszło w górę, a po świętach zaczynają ciężko trenować, żeby wszystko spalić! Odpowiedź jest bardzo prosta i zawsze będę ją powtarzać: nikt nigdy w 2 dni formy nie zrobi, ale też nikt przez te 2 dni nie utyje. O to się nie musicie martwić Kochani! Wszystko jest dla ludzi. Na pierwszym miejscu jest przede wszystkim nasza psychika, jeśli tutaj będzie coś nie tak to reszta też prędzej, czy później da się we znaki.

Musimy utrzymać równowagę, czyli ciężko trenować na to, co chcemy osiągnąć, ale też normalnie funkcjonować, pozwolić sobie na małe odstępstwa. TO ZDECYDOWANIE PODSTAWA! Dlatego po kilku dniach balowania, jedzenia, nie patrzenia na dietę czas wrócić do mocnych treningów, do pracy nad naszym ciałem, nad SOBĄ! Powinniście mieć jeszcze większą motywację, rok się kończy, coraz mniej dni do wakacji, musicie pokazać, że stać Was na dużo więcej niż każdy wokół myśli! Przede wszystkim musicie pokazać to SOBIE! To jest najważniejszy punkt!

My też wracamy do treningów i zdrowego jedzonka, czyli do tego, co lubimy najbardziej i co sprawia nam największą przyjemność 😀 Mamy nadzieję, że Wam też dbanie o siebie i o swoje ciało sprawia przyjemność 😀 I pamiętajcie! Formę robimy na LATA nie na LATO! 😀

MIŁYCH I PRZYJEMNYCH TRENINGÓW! 😀

3 Replies to “Why You Shouldn’t Feel Guilty About Cheating on Your Diet?”

  1. I completely agree with you. A couple days of indulging for the holidays won’t ruin everything. Balance is key.

  2. Crystal Coffee says: Reply

    Good words, thank you! I’ve lost 40 and gained 5 back over the holidays and needed this today. 🙂

  3. Balance is important, but it’s so easy to get back to bad habits. But you are right it doesn’t happen overnight. Great article!

Leave a Comment