What To Do When You Don’t Feel Like Doing Anything…?

Winter Lazy Mode: ON!

We’ve decided to write few words for those who got caught up in winter “I don’t feel like doing anything” mode.  We guess most of us experience such thing.  When we look outside the window and we see cold, rainy or snowy, gloomy weather all we can picture ourselves doing is watching our favorite TV Show hidden under the warm blanket with a cup of hot chocolate (Yes, it happens to us too!)

However, as the time goes by we notice that it’s not a good solution.  The more we put something off, the more we can’t force ourselves to do it and the best remedy for winter laziness is ACTION.  We have to find some activity to do every or almost every day.  It would help us win the battle with the urge of staying in bed every possible second 🙂 From our experience we know that it’s reaaaaally hard to start but sooner than later it becomes a part of a lifestyle, something you wouldn’t be able to live without, kind of like brushing your teeth 🙂

Focus on your goals, dreams.  How many of you would like to look like a VS model in a swimsuit?  Or just like a better version of yourself?  Probably you, you and you.  But how many of you is actually doing something about it?  Well… maybe few.  The thing is you have to start NOW.  Not tomorrow, not from Monday, not in New Year.  NOW.  Because we all know how it goes.  Despite difficult beginnings, you will thank yourself the first day of summer.  Or even sooner when you catch the first glimpse of your new toned muscles, the first lost centimeter…the better and stronger YOU!  It was hard for us as well but now we can’t wait for another gym session!  It gives us huge satisfaction, a chance to push our limits.  This kind of activity definitely teaches discipline and patience.  Moreover, our body condition improved and we feel better in our skin and that’s what it’s all about.

A good way to stick with your resolutions is to find a motivation.  It can be a person, a body we want to have, someone who can encourage us, a partner or friend.  But the most effective method is to have someone who trains with you so you can motivate each other.  This is how we do it and we can assure you that’s probably the best way!!!

The truth is, everything’s in your head – every limit, every “I can’t do it”, “I will start tomorrow” and so on.  If not now, then when?  Try to change every negative thought and add some positivity into your life.  You’ll see it’s not that hard but most importantly you’ll feel happier and more fulfilled!  Why wasting life and regretting it later?  It’s better to start doing something at this very moment when you have enough strength to reach your goals and with some determination you can actually do this!

Let’s step out of our comfort zone (meaning bed and chocolate ;))  Let’s fight for ourselves, our physical and mental health!  Let’s just do it!  Even if we don’t feel like doing anything, we should find a passion to grow within.  The basic rule is not to stress over things you can’t change.  If there’s freezing or raining outside we can do nothing about it no matter how much we want to.  Why giving up because of it?  We can’t allow ourselves to get stuck in a rut.  The weather is as it is, people are people.  All we CAN change is our point of view.  Just imagine how proud you will be after workout or after doing something positive for yourself.

So, leave your blanket and TV Show for a while and do something that will make you extremely happy and proud, let you grow and boost your confidence.  We can just tell you that it WORKS! 🙂

You can count on us 🙂


Zimowe lenistwo!

Postanowiłyśmy, że napiszemy kilka słów dla tych osób, które złapało zimowe “nie chce mi się”. Pewnie większość z nas tak ma, że w momencie, gdy wyglądamy za okno, a tam zimno, deszczowo i szaro to najchętniej złapalibyśmy kubek gorącej czekolady, koc i najlepszy serial. (Tak, nam też się to zdarza!).

Jednak z czasem zauważycie, że nie jest to dobre rozwiązanie. Czym bardziej odwlekamy coś na później, tym bardziej nam się nie chce, a najlepszym rozwiązaniem na zimowe lenistwo jest DZIAŁANIE, zajęcie, które regularnie będziemy mieć w planie każdego albo prawie każdego dnia. Pozwoli nam to na zwycięstwo w bitwie z chęcią pozostania w  łóżku. 😀 Z doświadczenia wiemy, że początki są baaardzo ciężkie, ale zobaczycie, że szybko zamieni się to w Waszą codzienność, coś bez czego nie będziecie potrafili funkcjonować, tak jak np. mycie zębów? 😀

Skupcie się na swoich celach, marzeniach. Ilu z Was chciałoby wyglądać w stroju kąpielowym jak modelka VS albo po prostu lepsza wersja siebie? Pewnie Ty, Ty i Ty. A ilu z Was cokolwiek robi w tym kierunku? No właśnie… może nieznaczna część. Trzeba zacząć już teraz, nie od jutra, nie od poniedziałku, nie od nowego roku, bo wiadomo jak to wychodzi. 😀 Zobaczycie, że mimo trudnych początków, podziękujecie sobie w pierwsze dni lata, a nawet szybciej, bo już w momencie, gdy zobaczycie pierwsze zarysy mięśni, 1 cm mniej…swoją lepszą wersję!! Nam też się kiedyś nie chciało, a teraz z przyjemnością idziemy na kolejny trening, który daje nam ogrom przyjemności i satysfakcji oraz możliwość pokonywania swoich limitów. Taki sposób aktywności na pewno uczy dyscypliny i cierpliwości. Co więcej, stan naszego organizmu się poprawił i czujemy się znacznie lepiej w swojej skórze,  a o to w tym wszystkim chodzi.

Dobrym sposobem utrzymania naszego postanowienia jest na przykład znalezienie sobie jakiegoś punktu zaczepienia. Może to być jakaś osoba, przykładowa sylwetka, do której dążymy, ktoś, kto potrafi nas zwyczajnie zmotywować, nasz partner lub przyjaciel. Najbardziej efektywne jest to, jak ktoś trenuje razem z nami i możemy się wzajemnie motywować. My dokładnie tak działamy i możemy Was zapewnić, że jest to chyba najlepsze rozwiązanie!!!

Tak naprawdę wszystko jest w naszej głowie – każdy limit, każde “nie chce mi się“, “zacznę od jutra” i można tak wymieniać bez końca. Jak nie teraz, to kiedy? Wszystko, co jest negatywnego zamieńcie na coś odwrotnego, dorzućcie odrobinę optymizmu. Z czasem sami zobaczycie, że to nie takie trudne, a będziecie o wiele bardziej szczęśliwi i spełnieni! Po co marnować życie i za jakiś czas tego żałować? Lepiej zabrać się za coś w momencie, kiedy mamy siłę, żeby osiągnąć nasz upragniony cel, a dzięki własnemu samozaparciu naprawdę możemy to zrobić!

Wyjdźmy ze swojej strefy komfortu (czyli łóżka i  czekolady ;)). Zawalczmy o siebie, swoje zdrowie fizyczne i psychiczne! Po prostu zróbmy to! Nawet, gdy nam się nie chce, znajdźmy swoją pasję i rozwijajmy się w niej. 🙂 Podstawowa zasada to nie patrzeć na coś, na co nie mamy wpływu. Jeśli na zewnątrz jest – 10 stopni, leje deszcz i jest ponuro to nie zmienimy tego choćbyśmy nie wiem jak bardzo chcieli. Po co rezygnować z czegoś na rzecz nieudanej pogody? Musimy mimo tego działać i nie stać w miejscu, bo pogoda jest jaka jest, świat jest jaki jest, ludzie są jacy są i nic z tym nie zrobimy. Wszystko co MOŻEMY zmienić to nasze podejście.  Zobaczycie jak bardzo będziecie z siebie dumni po powrocie z treningu lub, gdy po prostu zrobicie coś dla siebie, coś co dobrze na Was wpłynie.

Tak więc… zostawcie na chwilę kocyk i seriale i zróbcie coś dla siebie. Coś co da Wam maksimum szczęścia, pozwoli Wam się rozwinąć, a jednocześnie sprawi, że znikną Wasze kompleksy i będziecie z siebie dumni. A my możemy dać Wam tylko gwarancję, że to działa!!!!

Możecie liczyć na nasze wsparcie! 🙂

 

One Reply to “What To Do When You Don’t Feel Like Doing Anything…?”

  1. Very motivational and reminds you to seize the day. I always used to plan to do exercise every monday, and would be like well i will wait until next monday when got to like Wednesday/Thursday. Now i do it when i feel i want to and reward myself more, and feel more inclined to x

    http://planetjodie.blogspot.co.uk

Leave a Comment